Jesteś tym co jesz – stare powiedzenie, które zna każdy z nas. Mamy coraz większą świadomość żywienia i staramy się jeść zdrowo. Tylko czemu tak często zapominamy, że dotyczy to również naszych zwierząt? Zdrowe żywienie to coś o co możemy bardzo łatwo zadbać i wdrożyć w życie w ciągu kilku dni/tygodni.
Sposób żywienia.
Do wyboru macie kilka sposobów żywienia: karmy komercyjne suche, karmy komercyjne mokre, BARF/RAW. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale PAMIĘTAJCIE, aby wybrać sposób, który nie tylko będzie zdrowy, ale również będzie wpływał korzystnie na samopoczucie i zdrowie Waszego psa.
– karma sucha – zdecydowanie najłatwiejszy dla Opiekuna sposób żywienia. Nasypać chrupki do miski potrafi każdy Schody zaczynają się przy wyborze karmy – starajcie się wybierać sprawdzonych producentów i karmy o wysokiej zawartości mięsa (najlepiej, gdy jest rozpisane w składzie jakie to mięso, czy karma zawiera podroby i jaki jest stosunek procentowy poszczególnych składników w składzie).
– karmy mokre – jw. Ich przewagą jest to, że są mniej przetworzone. Wadą cena.
– BAEF/RAW, czyli surowe mięso mięśniowe, podroby, kości, suplementy. Najmniej przetworzony sposób żywienia, dokładnie wiesz co wkładasz do psiej miski i masz nad tym całkowitą kontrolę. Łatwiej wyeliminować produkty czy dostosować żywienie do preferencji psa. Dla niektórych minusem jest konieczność zdobycia wiedzy, która pozwoli Ci na komponowanie dobrze zbilansowanych posiłków, ale pamiętaj, że robisz to raz. Jak już się nauczysz to idziesz jak burza
Jakość pożywienia.
Bez względu na to jaki sposób żywienia wybierzesz pamiętaj, aby pożywienie było dobrej jakości. Nie podajemy psu byle jakiego żarcia, aby go zapchać bo to prowadzi do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, które są szalenie drogie w leczeniu.
Suplementacja.
Szał na suplementację ogarnął cały świat. Czasami mniej znaczy więcej. Badaj swojego psa, suplementuj to czego potrzebuje, dostosuj suplementację do sposobu żywienia i potrzeb/wieku psa.
Regularna profilaktyka.
O tym jak istotna jest profilaktyka u zwierząt pisałyśmy niejednokrotnie. Przy żywieniu szczególnie istotne są badania krwi, moczu i kału. One powiedzą Ci czy na pewno Twój sposób żywienia jest dobry i ma pozytywny wpływ na zdrowie Twojego psa czy może musisz coś zmodyfikować.
Zalecenia lekarza oraz dietetyka.
Nie każdy lekarz ma wiedzę z zakresu dietetyki. Koniec kropka. Gdy trafisz na lekarza, który jest dietetykiem lub trafisz do psiego dietetyka słuchaj ich zaleceń i kontroluj (badania) czy przynoszą one pożądany efekt.
Alergie i nietolerancje.
Przy komponowaniu żywienia musisz wziąć pod uwagę ewentualne alergie oraz nietolerancje pokarmowe Twojego psa. Co z tego, że „ryby są zdrowe” jeżeli Twój zwierzak drapie się po nich jak wściekły.
Szczególne potrzeby ze względu na wiek.
Pamiętaj, aby dostosować żywienie do wieku swojego psa. Inne potrzeby mają szczenięta w okresie intensywnego wzrostu, inne dorosły pies, a jeszcze inne psi senior, który odpoczywa na emeryturze i ma już dolegliwości wieku starczego.
Stan zdrowia.
Wszystko co robisz dla swojego psa, robisz z myślą o jego zdrowiu. Żywienie nie jest wyjątkiem. Możesz pomóc swojemu zwierzakowi w chorobie dobrym i dostosowanym do danej dolegliwości żywieniem lub karmić byle jak i znacznie obniżyć jego komfort oraz skrócić psie życie. Wybór należy do Ciebie.
Konsekwencja w trzymaniu się planu żywieniowego.
Niestety twardym trzeba być Szczególnie, gdy Twój zwierzak choruje, każdy nadprogramowy smakołyk może być gwoździem do trumny. Przy alergii, jeżeli się złamiesz i dasz zakazanego kurczaczka „bo Fafik tak lubi” to niestety skażesz Fafika na niemałą męczarnie. To Ty musisz być tym rozsądnym i twardym, a do tego niejednokrotnie chodzić jak kat za babciami, dziadkami i innymi członkami rodziny.
Żywienie jest podstawową w profilaktyce chorób oraz może znacznie wydłużyć (lub skrócić!) życie Twojego psa.
Każdego, kto chce wiedzieć więcej o żywieniu psów w chorobach zapraszamy na szkolenie on-line, które odbędzie się już we wrześniu. Omówione zostaną choroby przewodu pokarmowego, alergie i nietolerancje pokarmowe, choroby nerek i dolnych dróg moczowych, wpływ żywienia na choroby serca czy żywienie przy chorobach endokrynologicznych. Naprawdę warto więc zapisz się już dziś i nie przegap!