Warszawa
796-915-628
kontakt@animaliaszkolenia.pl

Upał – jak pomóc psu

Zaczęło się lato i mamy pierwsze fale upałów, które są katorgą dla naszych Zwierząt. Zebrałyśmy dla Was garść porad, jak pomóc psu przetrwać afrykański klimat.

☀ Upały bardzo ciężko znoszą rasy północne, ofutrzone, które przystosowane są raczej do mrozów niż pustyni. Pomóż im poprzez regularne wyczesywanie martwego włosa.
☀️ Rasy bezwłose należy chronić przez stosowanie na ich skórę kremów z filtrem UV – przed każdym spacerem.
☀️ Brachycefaliki powinny bezwzględnie unikać spacerów w upał. Potrzebują szczególnej troski i zabezpieczenia.

Co możesz zrobić?

➡️ SPACERY RANO I WIECZOREM
Zaplanuj dłuższe spacery na wczesne poranki (tak, tak wstajemy przed świtem) i/lub późne wieczory (co najmniej 2h po zachodzie słońca). W ciągu dnia – tylko szybkie spacery na siku i to w cieniu‼️

➡️ CHODNIK MOŻE POPARZYĆ ŁAPY
Uważaj na asfalt/kostkę i każde nienaturalne podłoże – może parzyć 🔥 przyłóż rękę do chodnika/ulicy i sprawdź temperaturę. Staraj się spacerować w cieniu, a psa kierować na trawnik. Jeżeli Twój pies jest niewielki, nie wahaj się go przenieść na trawnik.

➡️ WODA, WODA, WODA 💧
Zadbaj, aby Twój pies miał stały dostęp do chłodnej, ale nie zimnej wody. Zabieraj wodę również na spacer lub gdy musisz się przemieścić z psem nawet na niewielką odległość czy autem. Woda to życie, szczególnie w upał.

➡️ LODY DLA PSA?
Lody to pozorna ochłoda. W upał szybciej powodują anginę niż realne ochłodzenie. Jeżeli musisz sprawić swojemu psu lodową przyjemność i nie możesz bez tego żyć – pamiętaj, aby podać niewiele i zamrozić coś zdrowego i pysznego zamiast psiego fast fooda 😉

➡️ AUTO
Nie zostawiaj psa samego w aucie, nawet na sekundę ‼️ Tak, wiemy co to klimatyzacja postojowa, ale pomyśl co się stanie jeżeli po prostu nawali, a Ty akurat utkniesz w kolejce w sklepie. Miała być minuta, wyszło 30. Możesz stracić psa.

➡️ KŁOSY
Nieduże, zdradzieckie kwiatostany traw – kłosy. Wszechobecne, wszędobylskie, szczególnie upodobały sobie wpadnie w uszy (mogą przebić błonę bębenkową, a w rezultacie spowodować gluchotę) i wbijanie się w psie łapy (potrafią się przemieszczać pod skóra, powodować ogromne rany i koszmarny ból). Przeglądając psa pod kątem obecności kleszczy (!) zwróć uwagę czy Twój pies nie przyniósł również kłosa.

➡️ KAMIZELKI CHŁODZĄCE
Genialny wynalazek, który potrafi pomóc przetrwać upały. Jeżeli musisz wyjść w najgorsze słońce to kamizelka może bardzo pomóc Twojemu psu. Pamiętaj, że jest to „wspomagacz”, a nie lek na całe zło. Nawet w kamizelce nie szarpiemy psa na godzinny spacer w pełnym słońcu.

➡️ ĆWICZENIA I TRENINGI
Duży wysiłek fizyczny i szaleństwa w upal są po prostu zakazane i tyle.

➡️ WYCIECZKI NAD WODĘ
Teoretycznie super sprawa, praktycznie musicie podejść mega rozsądnie. Po pierwsze nad wodą Twój pies nie ma gdzie się położyć i odpocząć, nie ma schronienia. Musisz również uważać na możliwość zatrucia wodnego. Pilnuj aby Twój pies oddawał mocz, a nie tylko pił w zabawie wodę. Długa ekspozycja na słońce jest niewskazana – psu pozornie będzie chłodniej w jeziorze czy rzece, ale cały czas będzie na słońcu – to szybka droga do udaru. Pamiętaj, cień, cień, cień i jeszcze raz cień.

➡️ A W DOMU?
Musisz umożliwić swojemu psu odpoczynek na chłodnej powierzchni np. terakocie. Udostępnij mu również pomieszczenia, które są chłodniejsze, nie trzymaj psa w kuchni gdy gotujesz. Niektóre psy chętnie korzystają z mat chłodzących (uwaga na psy, które mają problemy np. ze stawami), które nie moczą psa, a dają przyjemny chłód. Zasłoń i zamknij okna, aby pomieszczenia się nie nagrzewały, ustaw wiatrak aby w pomieszczeniach była jakakolwiek cyrkulacja powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie klimatyzacji – przyniesie ulgę Twojemu psu i Tobie.

➡️ GWAŁTOWNE ZMIANY TEMPERATURY
Psom tak jak i ludziom nie służą gwałtowne zmiany temperatury – tutaj ponownie mieszczą się lody, klimatyzacja, zimna woda. To najprostsza droga do przeziębień. Pamiętaj o zdrowym rozsądku.

➡️ SZCZENIĘTA
Szczeniaki są szczególnie narażone na choroby związane z gwałtownymi zmianami temperatury i na udary cieplne. Musisz zwracać na nie jeszcze większą uwagę i unikać przeciągów.

➡️ PSY SENIORY
Temat jeszcze trudniejszy niż szczenięta. Wiek starczy związany jest nie tylko z obniżoną odpornością, ale również szeregiem chorób, które dotykają nasze psy. Pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe, problemy kostno-stawowe, które wykluczają lub znacznie ograniczają np. możliwość używania mat chłodzących. Choroby serca, które są ogromnym zagrożeniem w upały, większe narażenie na możliwość wystąpienia udaru cieplnego to tylko niektóre z rzeczy na jakie musisz zwrócić uwagę. Psie seniory należy objąć szczególną opieką i troską – nie tylko w upał.

➡️ JAK CHŁODZI SIĘ PIES?
Psy niemal nie mają gruczołów potowych (pies poci się tylko przez łapy – bardzo mała powierzchnia). Regulują temperaturę głównie przez dyszenie i konwekcję (przyłożenie ciała do chłodniejszej powierzchni np. wspomniana wcześniej chłodna terakota). Musimy pamiętać, że pies ma bardzo ograniczoną możliwość termoregulacji i należy zapewnić mu najlepsze możliwe warunki. Często, gdy pies dyszy zwykliśmy mówić, że się uśmiecha ponieważ unoszą mu się kąciki warg, może mrużyć oczy w pozornym zadowoleniu… Pamiętaj! Pies dyszy bo coś się dzieje – może to być zbyt wysoka temperatura otoczenia lub objaw bólu!

➡️ POKARM
Posiłki lżejsze, serwujemy psu wczesnym rankiem i/lub wieczorem.

➡️ METALOWI MÓWIMY STANOWCZE NIE
Metalowe kagańce, łańcuszki i inne stykające się ze skórą elementy – NIE! Metal koszmarnie nagrzewa się od słońca i będzie parzył!

➡️ RASY BRACHECYFALICZNE

Rasy brachecyfaliczne są szczególnie narażone na udar. Wspomnieliśmy już jak chłodzi się pies – głównie przez dyszenie – niestety im krótsza kufa psa tym mniej wydajny jest ten sposób. Jeżeli do tego dołożymy wady anatomiczne np. zwężenie nozdrzy powoduje to ekstremalnie utrudnioną wymianę powietrza. U ras brachecyfalicznych coraz powszechniej spotykamy się z BOAS, czyli tzw. Zespołem Ras Brachecyfalicznych czy Zespołem Oddechowym, jest to bardzo poważna jednostka chorobowa, która może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. BOAS obejmuje kilka problemów/wad anatomicznych/chorób, które powodują ogromne problemy z oddychaniem i niosą szereg powikłań jak np. drastyczne zmniejszenie wydolności organizmu, choroby serca i wiele innych. Wielu właścicieli ras brachecyfalicznych uważa, że pochrapywanie, chrumkanie jest słodkie i jest urokiem tej rasy. Niestety chrumkanie i chrapanie nie jest słodkie ani urocze, jest objawem walki Twojego psa o każdy oddech. Aby dowiedzieć się więcej o BOAS zapisz się na nasz webinar BOAS i najczęstsze problemy zdrowotne psów ras brachecyfalicznych i podaruj swojemu psu najcenniejszy dar – Twoją wiedzę, opiekę i troskę.

Zapraszamy również na nasze pozostałe szkolenia!