Warszawa
796-915-628
kontakt@animaliaszkolenia.pl

Gdy trujesz swojego psa…

Pies nie jest, jak kot, bezwzględnym mięsożercą, jednak nadal podstawą i największą częścią jego diety powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, podroby, kości). Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa niezbędne są białko oraz tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, a także inne składniki odżywcze, które występują tylko w mięsie. Dieta nie powinna zawierać ciężkostrawnych zbóż takich jak kukurydza, pszenica czy soja, nie może być oparta na węglowodanach – pies to nie kura ani koń. 

Naucz się czytać skład karmy 
🟨
Skład karmy zawsze podawany jest od największej zawartości danego składnika do najmniejszej – to co jest na pierwszym miejscu składu ma największy udział w składzie karmy – zatem w psiej karmie na pierwszym miejscu MUSI BYĆ MIĘSO! 
🟨 Węglowodany – kukurydza, ryż, pszenica i inne to tanie wypełniacze. Nie są pożądane, a jeżeli już występują powinny być na końcu składu w minimalnej ilości. Węglowodany powodują cukrzycę, otyłość i szereg innych problemów zdrowotnych. 
🟨 Etykieta. Już etykieta może powiedzieć Ci nieco o składzie karmy: 
„o smaku wołowiny” – w składzie NIE MUSI być wołowiny, 
„z wołowiną” – karma zawiera minimum 4% wołowiny, 
„bogata w wołowinę” – zawiera co najmniej 14% wołowiny, 
„danie z wołowiny” – min. 26% wołowiny. 

Nie daj się… marketingowi. 
Karma dla rasy XYZ, karma dla seniora, karma dla psów z problemami z układem moczowym, karma dla psów z problemami z układem trawiennym, karma fit, karma nie fit, karma na cichy chód i ładną sierść… Producenci wręcz bombardują nas chwytliwymi sloganami marketingowymi, które obiecują rozwiązać wszystkie problemy naszych pupili. Pies to pies, potrzebuje mięsa i oczywiście, że pies chory czy starszy często musi mieć nieco zmodyfikowaną dietę czy dodane odpowiednie suplementy, ale nadal podstawą jego żywienia jest i będzie mięso. Aby zobrazować Wam dokładnie jak to wygląda, poniżej analiza składu jednej z karm znanego i niestety często cenionego przez żywieniowych ignorantów producenta (WETERYNARYJNA karma sucha dla psów z problemami urologicznymi). Gdzie w składzie i ile % widzicie mięsa? 

❌ Skład „polecanej” WETERYNARYJNEJ karmy dla psów z problemami urologicznymi
ryż, mąka kukurydziana, tłuszcz zwierzęcy, białko drobiowe (suszone), gluten kukurydziany, składniki mineralne, białko zwierzęce (hydrolizowane), włókna roślinne, olej sojowy, olej rybny, fruktooligosacharydy, mono- i diglicerydy kwasów palmitynowego i stearynowego estryfikowane kwasem cytrynowym, wyciąg z kwiatu nagietka (źródło luteiny)
❌ Ryż
Nie wiadomo biały czy brązowy, producent nie podaje tej informacji, źródło węglowodanów, nie ma wartości odżywczych dla psa, posiada niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
❌ Mąka kukurydziana
Tani, niskiej jakości wypełniacz bogaty w węglowodany. Nie ma żadnych wartości odżywczych dla psa. Wysoki indeks glikemiczny.
❌ Tłuszcz zwierzęcy
Niezidentyfikowane źródło pochodzenia tłuszczu. Może pochodzić z wielu poubojowych produktów ubocznych różnych zwierząt. Powstaje z udziałem wysokiej temperatury.
❌ Białko drobiowe suszone
Wysoce przetworzone białko zwierzęce, które jest produkowane z produktów ubocznych pochodzenia drobiowego (pazury, pióra, dzioby). Dużo niższa wartość biologiczna niż białko z mięsa. Składnik konserwowany chemicznie.
❌ Gluten kukurydziany 
Uzyskiwany podczas wytwarzania skrobi kukurydzianej. Tani, niskiej jakości produkt z przetworzonych odpadów po oddzieleniu najlepszych części z kukurydzy. Nie ma żadnej wartości dla psa. Niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
❌ Składniki mineralne
Składnik niedodefiniowany, obejmuje dowolne makro- i mikroelementy.Nieznany wykaz, ilości i podaż składników.
❌ Białko zwierzęce hydrolizowane
Najczęściej produkowany z odpadów poprodukcyjnych, brak precyzyjnego zdefiniowania czym jest. Importowany z Chin w postaci gotowego hydrolizatu wątpliwej jakości.
❌ Włókna roślinne
Zbudowane z celulozy. Mają spowodować zagęszczenie kału. Bezwartościowy produkt uboczny pochodzący z przemysłu rolniczego. Tani wypełniacz, który wpływa na uczucie sytości. Nienaturalny składnik w diecie psa.
❌ Olej sojowy
Pies nie przyswaja ani nie potrzebuje olejów roślinnych w diecie.
❌ Olej rybny
Producent nie oznacza z jakich ryb jest olej, ryby nieznanego pochodzenia (istotne m.in. ze względu na możliwą zawartość szkodliwych substancji np. rtęci)
❌ Fruktooligosacharydy
Prebiotyk wykorzystany do podtrzymania wzrostu bakterii w jelicie grubym.
❌ M
ono- i diglicerydy kwasów palmitynowego i stearynowego estryfikowane kwasem cytrynowym
Stosuje się je jako emulgatory i stabilizatory. Dopuszczalne dzienne spożycie nie zostało określone. Efekty uboczne są nieznane.
❌ Wyciąg z kwiatu nagietka
Teoretycznie ma być źródłem luteiny, jednak dużo lepiej sprawdza się w tej roli żółtko jaja.

 

 

 

 

 

Zapraszamy nasze szkolenia!