Warszawa
796-915-628
kontakt@animaliaszkolenia.pl

Typy temperamentu u koni

Temperament jest najbardziej stabilną, utrzymującą się w ciągu całego życia cechą, niepodlegającą większym zmianom w ciągu życia zwierzęcia. Określa specyficzne cechy interieru zwierzęcia, w tym miedzy innymi zdolność do pracy. Dlatego we współczesnym treningu koni powinno odejść się od szablonów i należy uwzględniać indywidualne cechy konia.

Charakterystyka zachowań koni w zależności od typu temperamentu:

  • Sangwinik – typ silny, ruchliwy, zrównoważony. Konie zachowują się spokojnie i są opanowane, nie płoszą się, łatwo przyzwyczajają się do pracy z człowiekiem. Dobrze znoszą zmiany otoczenia i żywienia. Szybko się uczą.
  • Flegmatyk – typ silny, wolny, zrównoważony. Typ koni u których wolno tworzą się odruchy warunkowe, to zwierzęcy konserwatyści – dobrze ‘wyszkolonego’ konia trudno zepsuć, a źle ‘wyszkolonego’ trudno naprawić. W nowych sytuacjach, otoczeniach mogą się zatrzymywać, rzucać, kopać, są pobudzone, płoszą się na widok krzaczka czy cieni – przez to często mylnie uważa się je za konie trudne, ostre. Wszelkie zmiany w obchodzenia się z końmi, treningu, żywienia powinny zachodzić stopniowo i ostrożnie. W przeciwnym wypadku konie te mogą stać się przygnębione, smutne, co może w konsekwencji doprowadzić do nerwic i urazów psychicznych.
  • Choleryk – typ silny, niezrównoważony. U tych koni procesy pobudzenia znacząco dominują nad procesami hamowania. Są pobudzone niemal cały czas, w boksie, przy jedzeniu, przy czyszczeniu, mają tendencję do ponoszenia, niepokoją się w nowych sytuacjach. Często wyrywają się, stawiają na swoim, z czasem są doskonale świadome swojej siły. Uspokaja je monotonna codzienność i prawidłowa dla nich praca.
  • Melancholik – typ o słabych procesach nerwowych. Konie te są strachliwe, niestabilne, trudne w obsłudze, długo przyzwyczajają się do nowych sytuacji, a z trudem powstałe odruchy warunkowe są nietrwałe. Bywają niebezpieczne i nieprzewidywalne. Silne żądanie człowieka, wywołuje u nich pasywno-obronną reakcję, broniąc się będą kopać, gryźć, wyrywać się i ponosić. Konie tylko dla stabilnych emocjonalnie ludzi.

Zapraszamy również na nasze szkolenia!

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!
zgarnij 10% rabatu!
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
zgarnij 10% rabatu!
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!