Warszawa
796-915-628
kontakt@animaliaszkolenia.pl

PIERWSZA POMOC KOTY!

🟦 Jeżeli Twój kot się dusi, musisz NATYCHMIAST podjąć działania ratownicze i spróbować usunąć przedmiot, który blokuje drogi oddechowe. Zauważysz, że kot się dusi, jego zachowanie będzie bardzo podobne do tego u ludzi. Jeżeli Twój kot będzie się krztusił, kaszlał, charczał, próbował wymiotować, trudno lub wcale nie będzie mógł złapać oddechu, oznacza to, że coś prawdopodobnie blokuje jego drogi oddechowe.
 
🟦 Otwórz pyszczek kota i wyciągnij język. Zlokalizuj przedmiot, który blokuje drogi oddechowe.
Weź pęsetę i wyjmij przedmiot.
Jeżeli przedmiot jest głęboko nie próbuj go wyjmować! Istnieje duże ryzyko, że wepchniesz go głębiej.
‼️Udaj się niezwłocznie do lekarza weterynarii. ‼️
 
🟦 Jeżeli powyższy sposób nie skutkuje klęknij, ułóż kota tylnymi łapami na swoich kolanach tak aby tył kota był wyżej niż przód (pamiętaj aby przednie łapki dotykały ziemi), a następnie delikatnie uderzaj między łopatki wykonując ruch lekko posuwisty w stronę pyszczka, powtórz 5 razy. 
Chwyt Heimlicha – nadal klęcząc złap kota poniżej żeber i uciśnij 5 razy.
 
🟦 Gdy kot traci przytomność, nie wyczuwasz pulsu ani oddechu przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej RKO (tzw. masaż serca lub sztuczne oddychanie). Ułóż kota na boku, w miejscu gdzie jest serce połóż dłoń, płaską częścią dłoni uciskaj klatkę piersiową 15 razy. Uciski powinny być wykonywane w tempie 100-120/minutę
Zamknij pyszczek kota, obejmij jego nos swoimi ustami i wdmuchnij powietrze 2 razy. 
 
Bez względu na przebieg sytuacji natychmiast zadzwoń do zaufanego lekarza weterynarii! Nie bój się pomagać!

Udostępniamy Wam do pobrania nasze grafiki! Możecie śmiało je pobierać, drukować, wieszać w swoich domach, lecznicach weterynaryjnych, salonach groomerskich etc. Grafika jest przygotowana do druku w formacie A3 z zachowaniem 3 mm spadu.  

Zapraszamy na nasze szkolenia!