Warszawa
796-915-628
kontakt@animaliaszkolenia.pl

Fizjoterapia kotów

Czy wiesz, że nawet 90% kotów w starszym wieku ma zwyrodnienia stawów, które mogą powodować silny i przewlekły ból?
 
Ciężko zaobserwować objawy bólu u kotów ponieważ są one mistrzami w ukrywaniu swoich dolegliwości. Co więc powinno Cię zaniepokoić?
🟦 mniejsza aktywność ruchowa, niechęć do “mycia się”,
🟦 brak chęci do zabawy,
🟦 unikanie kontaktu z Opiekunem,
🟦 zaburzenie relacji społecznych,
🟦 problemy kuwetowe, brak regularnych wypróżnień, niechęć do oddawania moczu.
 
Niestety wciąż często się zdarza, że koty żyją w cieniu permanentnego, silnego bólu, a ich Opiekunowie w błogiej tego nieświadomości.
 
Wiele mówi się o problemach ortopedycznych psów lecz, wśród Opiekunów kotów, wiedza w tym zakresie jest wciąż niewielka. Tymczasem koty również cierpią z powodu dysplazji, wypadania rzepek kolanowych i wielu innych chorób.
 
Istotnym jest, aby zwrócić uwagę na czynniki, które predysponują do chorób układu ruchu, są to m.in. nadwaga i otyłość, predyspozycje genetyczne, podeszły wiek czy przebyte urazy.
Warto regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, który przy okazji wizyt profilaktycznych, przebada palpacyjnie kota i w razie wątpliwości skieruje Was na badanie RTG.
 
Leczenie przewlekłego bólu związanego z chorobami aparatu ruchu wiąże się z podawaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i środków przeciwbólowych.
Jak powszechnie wiadomo substancje te nie pozostają bez wpływu na koci organizm i mogą powodować skutki uboczne, a szczególnie negatywnie wpłynąć na nerki i wątrobę. Stosowanie farmakologii jest na pewnym etapie choroby niezbędne, aby zapewnić komfort kociemu pacjentowi i musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii.
 
W przypadku chorób ortopedycznych kotów niezwykle pomocna jest fizjoterapia, która może znacznie opóźnić wystąpienie bólu, a tym samym odroczyć konieczność poddania kota farmakoterapii.
 
Dla kotów zdolność do swobodnego poruszania się jest jednym z czynników, które decydują o stanie ich zdrowia fizycznego i psychicznego. W naturze jest gwarantem przetrwania, a w warunkach domowych komfortowego, zgodnego z potrzebami gatunkowymi życia.
Rehabilitacja jest niezbędna dla kotów, które:
🟧 są kocimi seniorami, cierpią z powodu bólu,
🟧 mogą w przyszłości borykać się z chorobami aparatu ruchu (niemal każdy kot),
🟧 doznały urazu neurologicznego i/lub ortopedycznego,
🟧 cierpią z powodu chorób ortopedycznych, odmrożeń, oparzeń, odleżyn,
🟧 mają nadwagę/otyłość,
🟧 są po zabiegach operacyjnych (nie tylko związanych z aparatem ruchu np. fizjoterapia blizny pooperacyjnej kotek po cesarskim cięciu),
🟧 przeszły amputację, mają uszkodzenia i zaniki mięśniowe.
 
Fizjoterapia “stawia na nogi” ludzi, konie, psy i inne gatunki, pora, aby jej zbawienne działanie było szeroko dostępne również dla kocich pacjentów.
 
P.S. Temat jest tak niszowy, że niedostępne do zakupu są nawet sensowne zdjęcia z fizjoterapii kotów i trzeba było posiłkować się niedoskonałymi tworami AI. Pora „odczarować” fizjoterapię kotów!

Zapraszamy również na nasze szkolenia!

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!
zgarnij 10% rabatu!
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
zgarnij 10% rabatu!
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!