Warszawa
796-915-628
kontakt@animaliaszkolenia.pl

Szczur domowy, czyli co powinien wiedzieć opiekun przed pojawieniem się pupila w domu?

Szczur domowy

Pochodzenie:
Szczur domowy jest udomowionym kuzynem szczura wędrownego. Jego pierwsi przedstawiciele dotarli do Europy w XVIII wieku i wyparli szczura śniadego. W pierwszej połowie XIX wieku szczury zaczęły być wykorzystywane w badaniach naukowych i to właśnie bezpośrednio od szczurów laboratoryjnych wywodzą się ówczesne szczury hodowlane. Z czasem zaczęto je doceniać i stały się zwierzętami domowymi. Od tamtej pory ich zachowanie oraz potrzeby stały się znacząco różne od dzikich kuzynów. Obecnie szczury wpisują się z powodzeniem jako zwierzęta towarzyszące, laboratoryjne i doświadczalne.

Długość życia:
Średnia długość życia szczura to 2-3 lata, ale zdarzają się osobniki które dożywają nawet ponad 4 lat.

Pielęgnacja:
Szczury nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Jednak są kwestie, które mogą zaniepokoić spostrzegawczego opiekuna, a wcale nie są powodem do zmartwienia. Sierść powinna być zawsze lśniąca i gładka. Jednak u niekastrowanych, dojrzałych płciowo samców (zwłaszcza w okresie rozrodczym) futerko może być lekko żółte i tłuste co związane jest z wytwarzaniem łoju przez liczne gruczoły łojowe znajdujące się w skórze. Wiązać się to może również ze specyficznym zapachem zwierzęcia. Łój może pojawiać się również na ogonie w postaci pomarańczowych plam. Zjawisko to nie stanowi problemu do momentu gdy nie nasila się w pewnych przypadkach (zła i wysokobiałkowa dieta/otyłość/brak higieny itd) i prowadzi do zapalenia skóry. Wówcza wymagana jest interwencja lekarska. Czasami na futerku oraz w okolicach nosa i oczu może pojawiać się czerwone zabarwienie czyli tzw porfiryny nazywane czerwonymi łzami. To barwnik wytwarzany przez gruczoły Hardera znajdujące się w oczodołach. Pojawiają się najczęściej w wyniku stresu, bólu lub dyskomfortu i nie należy ich bagatelizować bo mogą zwiastować stan chorobowy u szczura. Zdrowe siekacze u szczura zawsze powinny być koloru od żółtego po pomarańczowe. Kolor biały może oznaczać problem i należy skonsultować to z lekarzem weterynarii.

Żywienie:
Mimo, że szczury zaliczane są do gatunku wszystkożernego, wcale nie oznacza, że wszystko jest dla nich zdrowe. Wręcz przeciwnie odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego utrzymania i dobrego zdrowia u tego gatunku. Dieta szczura składa się ze zbóż, nasion, pestek, ziół, warzyw, owoców i co ważne, produktów odzwierzęcych. Przedstawia się następująco:
1. Karma: to podstawa szczurzej diety. Odpowiednio zbilansowana mieszanka paszowa powinna zapewniać wszystkie niezbędne mikro i makroelementy. Ważne jest aby nie przesadzać z jej ilością. Zalecana dzienna dawka na jednego szczura to 1-2 łyżki stołowe na osobnika. Gdy szczur niechętnie zjada zdrową, przeznaczoną dla tego gatunku karmę istnieje duże prawdopodobieństwo, że opiekun przesadził z ilością innych elementów diety (np. przysmaki). Polecane karmy: Mixerama Bubu’s Tasty Mix, Niezłe ziółko karma podstawowa dla szczura, Mixerama Pure Nature Premium, Mixerama Pure Nature Basic, JFarm Uczta Szczura
2. Zboża, nasiona,pestki: takie jak pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, quinoa, gryka, kasza jaglana, proso, sorgo, amarantus, kukurydza, ryż (ugotowany), nasiona konopi, słonecznika, ostropestu, chia, pestki dyni, siemię lniane, nasiona traw, soczewica i inne.
3. Warzywa i zielenina. Mogą być podawane codziennie po wcześniejszym dokładnym umyciu ich pod bieżącą wodą. Preferowane jest podawanie warzyw w formie surowej. Nowe składniki diety wprowadzamy stopniowo i obserwujemy jaka jest reakcja zwierzęcia.
4. Zioła i kwiaty, kiełki: mogą być podawane zarówno w formie świeżej jak i suszonej codziennie.
5. Owoce stanowią dodatek i nie przesadzamy z ich ilością w diecie. Zwłaszcza w przypadku słodkich owoców takich jak banan, gdyż są tuczące i zawierają dużą ilość cukru. Należy uważać zwłaszcza z podawaniem kwaśnych owoców (u samców są zabronione) bo mogą działać drażniąco na błony śluzowe jamy ustnej. Owoce mogą być podawane w formie świeżej lub suszonej czy liofilizowanej (jednak te charakteryzują się większą zawartością cukru!)
6. Orzechy: podajemy zawsze w formie nieprzetworzonej tzn bez soli i innych przypraw. Stanowią przysmak i mogą być podawane raz na jakiś czas ze względu na to że są stosunkowo tłuste.
7. Produkty odzwierzęce: ich ilość w diecie jest uzależniona od tego czy są zawarte w podawanej mieszance paszowej. Gdy są obecne w karmie podajemy je stosunkowo rzadziej i w mniejszych ilościach (np 1-2 razy na miesiąc).
8. Gałązki
Stały dostęp do świeżej wody!

Utrzymanie:
Szczury posiadają silny instynkt stadny, dlatego zawsze powinny być trzymane w grupie. W stadach wykształcają się różnorodne struktury hierarchiczne oraz przyjaźnie. Dzięki temu zwierzę może wykazywać naturalne zachowania charakterystyczne dla danego gatunku i cieszy się zdrowiem psychicznym. Szczury mogą być utrzymywane w klatkach lub przystosowanych wolierach. Wymiary klatki dla dwóch do czterech szczurów wynoszą 80x50x80 (długość x głębokość x wysokość) jednak im więcej przestrzeni tym lepiej. Kolejnym krokiem po wybraniu odpowiedniej klatki jest dostosowanie wyposażenia. Powinno być one urozmaicone i zapewniać możliwość wspinania się. Z tego względu poleca się klatki, które posiadają dodatkowe piętra. Podstawę wyposażenia stanowi miseczka na jedzenie, poidełko oraz kuweta. Dodatki w postaci hamaczków, mostów, tuneli, sznurów i drabinek zapewniają dodatkowe atrakcje. Należy również zadbać o odpowiednie schronienie w postaci polarkowych norek, domków itd. Dobrzej jest co jakiś czas zmieniać ułożenie elementów w klatce, aby szczury mogły na nowo ją eksplorować. Należy również pamiętać, że klatka powinna być przystosowana do wieku i stanu zdrowotnego zwierzęcia. Innym ważnym aspektem jest wybór podłoża do klatki. Ściółka może zajmować całe dno dolnej kuwety klatki lub znajdować się tylko w kuwecie narożnej. Wyróżniamy: – pellet drewniany (nie powinien on wypełniać całej dolnej kuwety klatki bo jest zbyt twardy i predysponuje do urazów podeszw. Najlepiej aby znajdował się tylko w kuwecie narożnej lub inny wyznaczonym miejscu) – trociny nie są najlepszym wyborem gdyż cechują się słabą chłonnością i nie neutralizują zapachów. Trociny nieodpylone predysponują do schorzeń układu oddechowego, który jest newralgicznym punktem u szczurów. Mogą też powodować alergie. – ściółka lniana lub konopna -granulat kukurydziany Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na dnie klatki oraz na piętrach miękkiego podłoża w postaci: drybedu, kocyków, matwodoodpornych, mat łazienkowych itd. Z kolei wyżej wymienione ściółki dobrze sprawdzą się jako materiału do kuwet w miejscach gdzie załatwiają się zwierzęta.

Opieka weterynaryjna:
Szczury z racji krótkiego życia wymagają regularnych kontroli u lekarza weterynarii. Zwłaszcza pacjenci geriatryczni, którzy zmagają się z chorobami wieku starczego oraz wynikającymi z genetyki tego gatunku (min guzy przysadki). U tego gatunku zalecany jest zabieg kastracji ze względu na wysokie ryzyko guzów gruczołu mlekowego, przysadki a także nowotworów układu rozrodczego.

aut. lek. wet. Klaudia Chrząszcz

Zapraszamy również na nasze szkolenia!

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!
zgarnij 10% rabatu!
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
zgarnij 10% rabatu!
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!