Warszawa
796-915-628
kontakt@animaliaszkolenia.pl

Dokocenie – socjalizacja

Dokocenie. Socjalizacja 🐈🐈‍⬛

Każdemu kociarzowi prędzej czy później przychodzi na myśl powiększenie rodziny o kolejnego kota (wiemy, wiemy, że raczej prędzej niż później 😺). Jednak wprowadzenie kota nie jest sprawą łatwą i należy pamiętać o szeregu zasad, które pozwolą uniknąć nam problemów behawioralnych. Pamiętajcie, aby przyłożyć się do tego zadania naprawdę solidnie! 

🟨 CZAS
Proces może być długotrwały i wymaga od nas cierpliwości oraz nakładów czasu. Przygotuj się na to i nowego kota kup/przygarnij, gdy będziesz ten czas mieć!

🟨 IZOLACJA
Nowego kota wprowadzamy do osobnego pomieszczenia z prywatnym dostępem do wszystkich zasobów (miska, kuweta, drapak itp.). Ten etap trwa nawet powyżej kilkunastu dni.

🟨 WYMIANA ZAPACHÓW
Gdy koty czują się komfortowo osobno można zacząć wymianę zapachów przez zamknięte drzwi tj. np. bawimy się zabawką z jednym kotem, a następnie z drugim kotem. Nadal przy zamkniętych drzwiach! Pamiętaj, że jeżeli jakiś krok powoduje dyskomfort u jednego z kotów musisz się cofnąć do poprzedniego.

🟨 ZABAWA PO DWÓCH STRONACH DRZWI
Wprowadzamy równoległą zabawę z kotami. Najpierw przy zamkniętych drzwiach, potem przy lekko uchylonych. Jeżeli koty na siebie nie reagują zwiększamy szparę. Każda zabawa ma kończyć się przysmakiem! 

🟨 WPROWADZENIE
Stopniowe wprowadzenie jednego kota na terytorium drugiego – pierwsze sesje powinny być bardzo krótkie 3-5 min. Stopniowo je wydłużamy obserwując zachowanie kotów.  

🟨 POMNÓŻ ZASOBY
Więcej misek, kuwet, drapaków, przestrzeni pozwoli mniej odczuć obecność drugiego kota, szczególnie w początkowych dniach wspólnego przebywania.

🟨 KOCIE FERMONY
Mogą zadziałać uspokajająco i wyciszająco na koty. Warto je wprowadzić jeszcze przed pojawieniem się nowego kota.

🟨 PRZESTRZEŃ
Zwiększenie kociej przestrzeni może pozytywnie wpłynąć na wprowadzenie kolejnego kota. Zwiększ ilość półek dla kota, miejsc gdzie może biegać, skakać i odpocząć.

 

🟨 LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ 🟨
Przygotowanie na nowego kota jest kluczowe, tak samo jak sam proces socjalizacji z izolacją. Przede wszystkim musisz dysponować czasem i posiadać ogromne pokłady cierpliwości. Nieodpowiednie wprowadzenie kota może skutkować zachowaniami agresywnymi, lękiem oraz stresem, co często doprowadza do długotrwałych problemów behawioralnych, brakiem porozumienia między kotami, a w efekcie nawet koniecznością ODDANIA jednego z kotów.  

A każdego kto chce wiedzieć więcej o socjalizacji kotów zapraszamy na szkolenie, które poprowadzi tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk zoodietetyczka kotów i dyplomowana behawiorystka zwierząt towarzyszących.

Zapraszamy również na nasze pozostałe szkolenia!