Zaczęło się lato i mamy pierwsze fale upałów, które są katorgą dla naszych Zwierząt. Zebrałyśmy dla Was garść porad, jak pomóc psu przetrwać afrykański klimat.
Upały bardzo ciężko znoszą rasy północne, ofutrzone, które przystosowane są raczej do mrozów niż pustyni. Pomóż im poprzez regularne wyczesywanie martwego włosa.
Rasy bezwłose należy chronić przez stosowanie na ich skórę kremów z filtrem UV – przed każdym spacerem.
Brachycefaliki powinny bezwzględnie unikać spacerów w upał. Potrzebują szczególnej troski i zabezpieczenia.
Co możesz zrobić?
SPACERY RANO I WIECZOREM
Zaplanuj dłuższe spacery na wczesne poranki (tak, tak wstajemy przed świtem) i/lub późne wieczory (co najmniej 2h po zachodzie słońca). W ciągu dnia – tylko szybkie spacery na siku i to w cieniu
CHODNIK MOŻE POPARZYĆ ŁAPY
Uważaj na asfalt/kostkę i każde nienaturalne podłoże – może parzyć przyłóż rękę do chodnika/ulicy i sprawdź temperaturę. Staraj się spacerować w cieniu, a psa kierować na trawnik. Jeżeli Twój pies jest niewielki, nie wahaj się go przenieść na trawnik.
WODA, WODA, WODA
Zadbaj, aby Twój pies miał stały dostęp do chłodnej, ale nie zimnej wody. Zabieraj wodę również na spacer lub gdy musisz się przemieścić z psem nawet na niewielką odległość czy autem. Woda to życie, szczególnie w upał.
LODY DLA PSA?
Lody to pozorna ochłoda. W upał szybciej powodują anginę niż realne ochłodzenie. Jeżeli musisz sprawić swojemu psu lodową przyjemność i nie możesz bez tego żyć – pamiętaj, aby podać niewiele i zamrozić coś zdrowego i pysznego zamiast psiego fast fooda
AUTO
Nie zostawiaj psa samego w aucie, nawet na sekundę Tak, wiemy co to klimatyzacja postojowa, ale pomyśl co się stanie jeżeli po prostu nawali, a Ty akurat utkniesz w kolejce w sklepie. Miała być minuta, wyszło 30. Możesz stracić psa.
KŁOSY
Nieduże, zdradzieckie kwiatostany traw – kłosy. Wszechobecne, wszędobylskie, szczególnie upodobały sobie wpadnie w uszy (mogą przebić błonę bębenkową, a w rezultacie spowodować gluchotę) i wbijanie się w psie łapy (potrafią się przemieszczać pod skóra, powodować ogromne rany i koszmarny ból). Przeglądając psa pod kątem obecności kleszczy (!) zwróć uwagę czy Twój pies nie przyniósł również kłosa.
KAMIZELKI CHŁODZĄCE
Genialny wynalazek, który potrafi pomóc przetrwać upały. Jeżeli musisz wyjść w najgorsze słońce to kamizelka może bardzo pomóc Twojemu psu. Pamiętaj, że jest to „wspomagacz”, a nie lek na całe zło. Nawet w kamizelce nie szarpiemy psa na godzinny spacer w pełnym słońcu.
ĆWICZENIA I TRENINGI
Duży wysiłek fizyczny i szaleństwa w upal są po prostu zakazane i tyle.
WYCIECZKI NAD WODĘ
Teoretycznie super sprawa, praktycznie musicie podejść mega rozsądnie. Po pierwsze nad wodą Twój pies nie ma gdzie się położyć i odpocząć, nie ma schronienia. Musisz również uważać na możliwość zatrucia wodnego. Pilnuj aby Twój pies oddawał mocz, a nie tylko pił w zabawie wodę. Długa ekspozycja na słońce jest niewskazana – psu pozornie będzie chłodniej w jeziorze czy rzece, ale cały czas będzie na słońcu – to szybka droga do udaru. Pamiętaj, cień, cień, cień i jeszcze raz cień.
A W DOMU?
Musisz umożliwić swojemu psu odpoczynek na chłodnej powierzchni np. terakocie. Udostępnij mu również pomieszczenia, które są chłodniejsze, nie trzymaj psa w kuchni gdy gotujesz. Niektóre psy chętnie korzystają z mat chłodzących (uwaga na psy, które mają problemy np. ze stawami), które nie moczą psa, a dają przyjemny chłód. Zasłoń i zamknij okna, aby pomieszczenia się nie nagrzewały, ustaw wiatrak aby w pomieszczeniach była jakakolwiek cyrkulacja powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie klimatyzacji – przyniesie ulgę Twojemu psu i Tobie.
GWAŁTOWNE ZMIANY TEMPERATURY
Psom tak jak i ludziom nie służą gwałtowne zmiany temperatury – tutaj ponownie mieszczą się lody, klimatyzacja, zimna woda. To najprostsza droga do przeziębień. Pamiętaj o zdrowym rozsądku.
SZCZENIĘTA
Szczeniaki są szczególnie narażone na choroby związane z gwałtownymi zmianami temperatury i na udary cieplne. Musisz zwracać na nie jeszcze większą uwagę i unikać przeciągów.
PSY SENIORY
Temat jeszcze trudniejszy niż szczenięta. Wiek starczy związany jest nie tylko z obniżoną odpornością, ale również szeregiem chorób, które dotykają nasze psy. Pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe, problemy kostno-stawowe, które wykluczają lub znacznie ograniczają np. możliwość używania mat chłodzących. Choroby serca, które są ogromnym zagrożeniem w upały, większe narażenie na możliwość wystąpienia udaru cieplnego to tylko niektóre z rzeczy na jakie musisz zwrócić uwagę. Psie seniory należy objąć szczególną opieką i troską – nie tylko w upał.
JAK CHŁODZI SIĘ PIES?
Psy niemal nie mają gruczołów potowych (pies poci się tylko przez łapy – bardzo mała powierzchnia). Regulują temperaturę głównie przez dyszenie i konwekcję (przyłożenie ciała do chłodniejszej powierzchni np. wspomniana wcześniej chłodna terakota). Musimy pamiętać, że pies ma bardzo ograniczoną możliwość termoregulacji i należy zapewnić mu najlepsze możliwe warunki. Często, gdy pies dyszy zwykliśmy mówić, że się uśmiecha ponieważ unoszą mu się kąciki warg, może mrużyć oczy w pozornym zadowoleniu… Pamiętaj! Pies dyszy bo coś się dzieje – może to być zbyt wysoka temperatura otoczenia lub objaw bólu!
POKARM
Posiłki lżejsze, serwujemy psu wczesnym rankiem i/lub wieczorem.
METALOWI MÓWIMY STANOWCZE NIE
Metalowe kagańce, łańcuszki i inne stykające się ze skórą elementy – NIE! Metal koszmarnie nagrzewa się od słońca i będzie parzył!
RASY BRACHECYFALICZNE
Rasy brachecyfaliczne są szczególnie narażone na udar. Wspomnieliśmy już jak chłodzi się pies – głównie przez dyszenie – niestety im krótsza kufa psa tym mniej wydajny jest ten sposób. Jeżeli do tego dołożymy wady anatomiczne np. zwężenie nozdrzy powoduje to ekstremalnie utrudnioną wymianę powietrza. U ras brachecyfalicznych coraz powszechniej spotykamy się z BOAS, czyli tzw. Zespołem Ras Brachecyfalicznych czy Zespołem Oddechowym, jest to bardzo poważna jednostka chorobowa, która może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. BOAS obejmuje kilka problemów/wad anatomicznych/chorób, które powodują ogromne problemy z oddychaniem i niosą szereg powikłań jak np. drastyczne zmniejszenie wydolności organizmu, choroby serca i wiele innych. Wielu właścicieli ras brachecyfalicznych uważa, że pochrapywanie, chrumkanie jest słodkie i jest urokiem tej rasy. Niestety chrumkanie i chrapanie nie jest słodkie ani urocze, jest objawem walki Twojego psa o każdy oddech. Aby dowiedzieć się więcej o BOAS zapisz się na nasz webinar BOAS i najczęstsze problemy zdrowotne psów ras brachecyfalicznych i podaruj swojemu psu najcenniejszy dar – Twoją wiedzę, opiekę i troskę.