Kleszcz. Czym jest? Teoretycznie każdy wie. To nieduży pajęczak, który swą ofiarę potrafi wyczuć z 20 metrów. Kleszcz potrafi rozpoznać tysiące zapachów m.in. pot, feromony, wyczuwa wydychany dwutlenek węgla, reaguje na wibracje, oświetlenie, ciepło ciała.
Kleszcz pobiera z żywiciela tak niewiele krwi, że nie byłby aż tak groźny gdyby nie CHOROBY jakie przenosi.
A przenosi ich wiele: babeszjoza (najczęstsza), erlichioza, anaplazmoza, bartoneloza, borelioza (tak, występuje również u psów), europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu, dirofilarioza, mykoplasma.
Objawami, które powinny nas zaniepokoić są m.in.:
- gorączka,
- senność,
- brak apetytu,
- żółtaczka,
- wymioty,
- biegunki,
- zmiana koloru moczu (ciemny mocz),
- apatia, osowiałość,
- duszności,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- wybroczyny, wylewy krwotoczne na skórze i błonach śluzowych,
- krwawienia z nosa,
- biegunka,
- kulawizna,
- stany zapalne narządów (wsierdzia, mięśnia sercowego),
- nadmierne pragnienie,
- przyspieszony oddech,
- objawy neurologiczne.
Objawy mogą się pojawić krótko po zakażeniu lub po upływie kilku miesięcy.
Kiedy są aktywne/ kiedy używać środków zabezpieczających?
CAŁY ROK!!! Obecnie kleszcze można znaleźć na psie nawet cały rok. Niedostatecznie mroźne zimy sprawiły nie tylko to, że jest ich o wiele więcej, ale również wzrosła ich aktywność w zimie. Kleszcze potrafią atakować nawet w mróz. Największa aktywność kleszczy przypadała na początek ciepłej pogody (przedwiośnie), czerwiec- lipiec, wrzesień, okres przed początkiem mrozów. Teraz gdy mrozów nie ma aktywność kleszczy jest ogromna o każdej porze roku.
Czy wszystkie psy są narażone na atak kleszczy?
TAK!!! Oczywiście są teorie, a nawet badania, że niektóre psy są mniej atrakcyjne dla kleszcza. Związane jest to z indywidualnym zapachem psa, feromonami jakie wydziela. Istnieją również tezy, że kolor biały przyciąga kleszcze – wtedy psy rude czy czarne uznalibyśmy za bezpieczniejsze niż białe ALE jest wiele zmiennych, które powodują, że pies „przyciąga” kleszcze bardziej lub mniej. Choroby przenoszone przez kleszcze są zbyt niebezpieczne aby je bagatelizować! Nawet jeżeli pies ma mniejszą tendencję do „łapania” kleszczy to nadal jest zagrożenie, że w końcu jakiś pajęczak się przypałęta. ZABEZPIECZAMY WSZYSTKIE PSY!
Jak zabezpieczyć psa?
Na rynku jest szereg dostępnych preparatów mających odstraszać kleszcze. ŻADEN preparat nie zabezpiecza jednak psa w 100%. Należy po każdym spacerze oglądać pupila pod kątem obecności kleszczy oraz stale monitorować jego samopoczucie. Preparaty dostępne na rynku mają odstraszać kleszcze i/lub wbite już osobniki zabijać.
Czy możemy coś polecić?
Polecanie środków na kleszcze jest kontrowersyjne. Nie każdy preparat zadziała tak samo dobrze na ogóle psów. W niektórych regionach kleszcze „uodparniają” się na niektóre substancje. Podajemy przykłady środków, które są renomowanych firm i mają odpowiednie substancje aktywne. Jednak nie zagwarantujemy Wam, że będą w 100% skuteczne, albo że Wasz pies nie będzie na nie uczulony lub, że w Waszej okolicy kleszcze nie są uodpornione na daną substancję aktywną. Preparaty dostępne na rynku oparte są głównie na kilku składnikach aktywnych i są to m.in. pyriprol, selamektyna, imidakloprid, permetryna, flumetryna, fipronil, propoksur, fluralaner.
Każda chemia podawana psu czy to zewnętrznie czy wewnętrznie może nieść za sobą pewne skutki uboczne szczególnie przy stosowaniu stałym. Jeżeli zaczniecie googlować te substancje o każdej z nich znajdziecie jakiś raport, który świadczy o ich szkodliwości JEDNAK plaga kleszczy jest ogromna, a tych które przenoszą choroby jest coraz więcej. Musimy wybrać mniejsze zło. Tutaj zdecydowanie mniejszym złem jest stosowanie środków przeciwkleszczowych niż narażanie psa na choroby.
Od kilku lat warto również zwracać uwagę czy wybrany przez nas środek chroni przed komarami, meszkami. Niegdyś występująca tylko w egzotycznych krajach przywędrowała do Polski i od kilku lat jest zagrożeniem dla ludzi i zwierząt – filarioza czyli choroba pasożytnicza ciężka do zdiagnozowania i do zaobserwowania w badaniu krwi. Warto zabezpieczyć swojego psa również przed tym zagrożeniem.
Czas do kolejnej aplikacji dostosuj do aktywności Twojego psa oraz zaleceń producenta. Dla psów, które np. często pływają wiele z preparatów będzie trzeba aplikować częściej!
UWAGA!!! Jeżeli masz również kota!!! Jedną z najczęściej stosowanych w środkach zabezpieczających substancją jest PERMETRYNA, która jest silną trucizną dla kotów! Jeżeli masz w domu kota wybieraj środki, które nie mają jej w składzie!!!
Zanim użyjesz jakiegokolwiek środka przeczytaj dokładnie ulotkę lub skonsultuj się z lekarzem weterynarii!
EFFIPRO Spot-On
- substancja aktywna: fipronil,
- działa na pchły i kleszcze,
- na kleszcze działa DO 4 tygodni,
- zabija kleszcze, które są już na zwierzęciu.
Advantix Spot-On
- substancja aktywna: imidaklprid i permetryna (uwaga na koty!),
- działa na pchły i kleszcze, odstrasza muchówki i komary,
- na kleszcze działa DO 4 tygodni,
- odstrasza oraz zabija kleszcze, które są już na zwierzęciu.
Vectra Spot-On
- substancja aktywna: dinotefuran, pyriproksyfen, permetryna (uwaga na koty!),
- działa na pchły i kleszcze, odstrasza komary, moskity i bolimuszki,
- na kleszcze działa DO 3 tygodni,
- zabija kleszcze, które są już na zwierzęciu.
Frontline Spot-On
- substancja aktywna: fipronil, permetryna (uwaga na koty!),
- działa na pchły i kleszcze, odstrasza komary, moskity, niektóre muchy,
- na kleszcze działa DO 4 tygodni,
- odstrasza oraz zabija kleszcze, które są już na zwierzęciu.
Obroże
Obroże zakładamy na szyję psa. Mają zazwyczaj długi czas działania (7-8 miesięcy), wiele z nich jest wodoodpornych jednak(!) ponieważ zawierają w sobie substancje, które mogą zabijać wiele żyjątek należy zdejmować obrożę psu przed każdą kąpielą w naturalnym zbiorniku wodnym. Producenci bardzo często wskazują, że nie powinno się spać z psem, który zabezpieczony jest obrożą. Obroże mają często delikatny zapach, dla niektórych ludzi może być drażniący, dodatkowo mogą wycierać sierść, zwiększyć ilość kołtunów w pobliżu obroży, powodować nieładny wygląd sierści w okolicy obroży, lokowanie, odgniecenia, odkształcenia. Psy chore na niektóre choroby np. neurologiczne mogą nie tolerować noszenia obroży.
BAYER Foresto
- substancja aktywna: imidaklopryd, flumetryna,
- działa na pchły, kleszcze, larwy i wesz,
- na kleszcze działa DO 8 miesięcy,
- odstrasza oraz zabija kleszcze, które są już na zwierzęciu,
- wodoodporna.
BAYER Kiltix
- substancja aktywna: propoksur, flumetryna,
- działa na pchły i kleszcze,
- na kleszcze działa DO 6 miesięcy,
- odstrasza oraz zabija kleszcze, które są już na zwierzęciu.
dr Seidel Sabunol
- substancja aktywna: permetryna, imidachlopryd i geraniol (uwaga na koty!),
- działa na pchły i kleszcze,
- na kleszcze działa DO 3 miesięcy,
- zabija kleszcze, które są już na zwierzęciu.
Spraye
Spray zazwyczaj działa podobnie do kropli spot-on, różni się sposobem aplikacji. Czy jest skuteczniejszy, łatwiejszy w użyciu? Raczej nie. Jednak rozpylanie preparatu, a nie precyzyjna aplikacja kropli, może narazić nas i naszego psa na dostanie się oparów do oczu, nosa, jamy ustnej co może być wysoce szkodliwe dla zdrowia. Sprayem należy zazwyczaj spryskać całego psa. Zwierząt nie należy kąpać zazwyczaj ok 2 dni przed i 2 dni po aplikacji preparatu. Częste kąpiele mogą skrócić czas działania produktu.
Vet-Agro Fiprex spray
- substancja aktywna: fipronil,
- działa na pchły i kleszcze,
- na kleszcze działa od 3 do 5 tygodni,
- odstrasza i zabija kleszcze, które są już na zwierzęciu.
EFFIPRO spray
- substancja aktywna: fipronil,
- działa na pchły i kleszcze,
- na kleszcze działa DO 4 tygodni,
- odstrasza i zabija kleszcze, które są już na zwierzęciu.
Tabletki/środki stosowane wewnętrznie
Nie tak dawno pojawiły się na rynku tabletki do stosowania wewnętrznego. Takie tabletki działają zazwyczaj około 3 miesięcy, są smakowe więc pies chętnie je zjada. Nie mają zapachu, nie działają w żaden sposób na okrywę włosową psa.
Bravecto
- substancja aktywna: fluralaner,
- działa na pchły i kleszcze,
- na większość gatunków kleszczy działa 12 tygodni lecz na niektóre tylko przez 8 tygodni,
- zabija kleszcze, które są już na zwierzęciu.
NexGard
- substancja aktywna: afoksolaner,
- działa na pchły i kleszcze,
- na kleszcze działa DO 1 miesiąca,
- zabija kleszcze, które są już na zwierzęciu.
Środki naturalne czyli bio eko
Istnieją sposoby naturalne, które mają zabezpieczyć psa przed kleszczami. Olejki eteryczne, zioła. Czy są skuteczne? Jedni mówią, że tak, inni że niezbyt. Ciężko jednoznacznie stwierdzić jaka jest realna skuteczność środków naturalnych i zapewne jest to również kwestia osobnicza. Niektórym ludziom wystarczy na komary olejek lawendowy, a inni muszą stosować ciężką chemię żeby nie zostać niemal zjedzonym. Wszystkie środki naturalne muszą być stosowane bardzo regularnie. Środki wewnętrzne nie zmieniają zapachu czy struktury sierści psa, środki stosowane zewnętrznie mogą „psuć” sierść, zostawiać nieprzyjemny w dotyku filtr, nieprzyjemny zapach. Czy my stosujemy środki naturalne? Niektóre, w okresie wzmożonej aktywności kleszczy dodajemy do standardowego zabezpieczenia (obroża lub spot-on). Należy pamiętać, że środki naturalne podawane wewnętrznie zaczną działać po dłuższym regularnym stosowaniu (nawet po 10 tygodniach). Przedstawiamy Wam wybrane sposoby naturalne i jedynie część ich zastosowań i właściwości. Oprócz znanych nam sposobów znaleźliśmy tego w google bardzo dużo i wiele z nich może nawet zaszkodzić Waszemu psu, dlatego apelujemy abyście nie wierzyli bezkrytycznie każdemu artykułowi, który znajdziecie w sieci. Sprawdzajcie wszystko, szukajcie rzetelnych informacji/badań naukowych i konsultujcie się z Waszymi zaufanymi lekarzami weterynarii.
Czystek
- stosowanie wewnętrzne,
- stosowany długotrwale zmienia zapach psa (dla nas niewyczuwalnie) i powoduje, że pies jest mniej „atrakcyjny” dla kleszcza,
- działa na pchły, kleszcze, komary,
- należy stosować minimum 10 tygodni aby zaczął działać,
- dodatkowo wzmacnia odporność, jest źródłem antyoksydantów,
- odstrasza kleszcze, nie zabija,
- susz może być dosypywany do pokarmu w odpowiedniej dawce – 1 g na 10 kilo masy ciała psa.
Wrotycz
- uwaga, stosowany wewnętrznie jest toksyczny! należy pilnować psa aby nie zjadał rośliny lub nie wylizywał się jeżeli zdecydujemy się użyć olejku czy wywaru,
- działa na kleszcze,
- odstrasza kleszcze, nie zabija,
- dostępne na rynku olejki eteryczne z wrotyczu można rozcieńczyć innym olejem roślinnym i nacierać tym psa,
- zaparzyć roślinę i spryskać skórę psa ostudzonym wywarem,
- zmoczenie psa powoduje zmycie właściwości ,
- ponieważ jest to pospolity chwast to możemy go nie usuwać z ogrodu tylko pozwolić mu rosnąć aby odstraszał nam kleszcze chociaż z posesji, ale przy tym bardzo pilnować psa żeby go nie podgryzał, nie jadł.
Olejki eteryczne, napary
Wiele roślin ma działanie odstraszające na kleszcze. Możemy kupić gotowe olejki eteryczne (należy je rozcieńczyć z wodą lub innym olejem np. słonecznikowym) lub przygotować napar i po ostudzeniu pryskać nim psa. Należy jednak być ostrożnym. niektóre z nich, jak wymieniony wcześniej wrotycz, stosowane wewnętrznie mogą być trujące lub szkodliwe dla zdrowia psa. Należy pilnować aby pies się nie lizał. Stosowane rośliny/olejki to m.in. olejek z drzewa herbacianego, lawenda, mięta pieprzowa, rozmaryn, tymianek, aloes, szałwia. Środki te mają jakiekolwiek działanie do zmoczenia się psa. Mogą powodować przetłuszczenie włosa, przesuszenie.
Olej kokosowy
Ma odstraszać kleszcze poprzez zawarty w nim kwas laurynowy. Olej kokosowy należy wcierać w psa przed każdym spacerem, co prawda nie jest toksyczny ale również należy uważać aby pies go nie zlizywał ponieważ oleje roślinne nie są dobre dla psów, a nadmiary mogą skutkować biegunkami, luźnym stolcem. Olej kokosowy traci swoje właściwości odstraszające po zmoczeniu. Oleje i wywary z ziół mogą powodować przesuszenia włosa, a w rezultacie jego zniszczenie. Nie polecamy eksperymentów szczególnie u psów wystawowych. Olej kokosowy na pewno spowoduje przetłuszczenie sierści.
Bursztyn
Powstają obroże z bursztynu, które mają odstraszać kleszcze poprzez zapach i ładunki elektrostatyczne, które powstają rzekomo przez ocieranie się bursztynu o sierść. Nie ma żadnego potwierdzenia naukowego na te rewelacje. Lepiej zaufać sprawdzonym środkom.
Odstraszacze ultradźwiękowe
Ultradźwięki emitowane przez „urządzenie” mają zmylić kleszcze i zapobiegać ich atakowi. Urządzenie należy chronić przed wodą i wilgocią (nierealne bo co chociażby z deszczem?). Gdy kończy się bateria nie da się jej wymienić, trzeba kupić nowe „urządzenie” (sprytny producent!).
Lepiej zaufać sprawdzonym środkom.