Dbaj o swojego kota
Zapewnij bezpieczny dom – możesz to zrobić zanim kot pojawi się w Twoim życiu. Pamiętaj, że uchylne okna są szalenie niebezpieczne, osiatkuj okna/balkon, zwróć uwagę na potencjalnie toksyczne rośliny oraz niebezpieczne dla kota przedmioty. Sprawdź co masz na półkach, na które będzie wchodził kot – czy nie zrzuci czegoś cennego, jaki mają udźwig i czy nie spadną z kotem.
Zapewnij miejsce i możliwość odpoczynku – kot jako stworzenie niezależne sam wybierze sobie miejsce do wypoczynku, jednak zaproponuj mu miejsce gdzie nie kręcą się domownicy, nie ma huku, hałasu, przeciągów gdzie zawsze będzie mógł odpocząć nie zaczepiany przez domowników.
Drapanie to jeden z naturalnych odruchów kota – zapewnij mu atrakcyjny drapak, który będzie dużo lepszy niż Twoja nowa sofa
Zamontuj wysokie półki, przejścia, stwórz koci rajski plac zabaw – koty, w większości, przepadają za obserwacja terytorium z wysokości oraz za zabawami i bieganiem po najwyższych poziomach jakie są dostępne – stwórz Koci Raj na wysokości i zamontuj specjalnie dla Twojego pupila chociaż kilka podniebnych atrakcji
Baw się i zapewniaj stymulację umysłową – pamiętaj, aby bawić się z kotem zachowując naturalny łańcuch łowiecki – na końcu zabawy powinna być nagroda – smaczek lub pełny posiłek. Zabawa jest jedną z podstawowych potrzeb Twojego kota – jeżeli jej nie zaspokoisz będziesz mieć sfrustrowanego zwierzaka z mnóstwem problemów behawioralnych.
Nie wypuszczaj kota na samodzielne spacery – spacery bez nadzoru są niebezpieczne, nie tylko dla Twojego kota, ale również dla szeregu mniejszych zwierząt – kot będzie polował i zabijał. Kot narażony jest na potrącenia, ataki innych większych zwierząt czy nawet bestialstwo ludzi. Spacery z kotem tylko pod Twoją kontrolą – na smyczy i w szelkach.
Obserwuj swojego kota wnikliwie i poznaj kocią komunikację – kot nie umie mówić, będzie za to komunikował się z Tobą swoim językiem ciała, wokalizacją – naucz się „czytać” swojego kota, jest to podstawą Waszych znakomitych relacji. Koty również ukrywają choroby, zatem tylko wnikliwa obserwacja i znajomość Twojego towarzyszą pozwolą Ci wychwycić nawet wczesne symptomy choroby czy zmian behawioralnych.
Dbaj o higienę jamy ustnej, pamiętaj o uszach, jeżeli trzeba przycinaj pazury – dbaj o pazury swojego kota, jeżeli nie ściera ich wystarczająco, regularnie je przycinaj. Za długie pazury mogą powodować ból i urazy. Zaglądaj w uszy swojego kota i sprawdzaj czy nic niepokojącego się z nimi nie dzieje. Nie zapominaj o zębach! Stan zdrowia zębów ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, chore zęby to nie tylko ból i problemy z jedzeniem, ale również pogorszenie np. stanu serca czy wystąpienie problemów z uszami czy oczami. Dbaj regularnie o higienę jamy ustnej u Twojego kota.
Dbaj o sierść regularnie – koty są bardzo czystymi zwierzętami i same dbają o swoje futra, jednak musisz regularnie to sprawdzać i im pomagać wyczesywanie futerka zapobiegnie zakłaczeniu, powstawaniu bolesnych kołtunów. Nie jest również prawdą, że kota nie można kąpać – czasami jest to wręcz wskazane (np. kąpiele lecznicze), kąp swojego kota zawsze gdy jest taka potrzeba.
Karm odpowiednio do wieku i potrzeb. Nie podawaj suchej karmy. Zapewnij świeżą wodę – koty zazwyczaj nie przepadają za piciem wody, ale na pewno będzie je łatwiej przekonać do świeżego i czystego źródła niż stojącej przez tydzień wody w brudnej misce. Karm dobrym i zbilansowanym pokarmem, dostosowanym do stanu zdrowia oraz wieku kota. Nie podawaj suchej karmy.
Regularnie zabieraj do lekarza weterynarii, mierz parametry życiowe – profilaktyka to podstawa. Zabieraj swojego kota do lekarza na podstawowe badania profilaktyczne – częstotliwość wizyt ustal z lekarzem i dostosuj do stanu zdrowia i wieku kota. Samodzielnie obserwuj swojego kota – jak już wcześniej wspomniano koty są mistrzami kamuflowania chorób, a to Ty spędzasz ze swoim kotem najwięcej czasu i jesteś w stanie wychwycić najdrobniejszą anomalie. Sprawdzaj parametry życiowe kota, mierz mu temperaturę.
Spędzaj czas ze swoim kotem, on ma tylko Ciebie
Telefony, telewizory, komputery, znajomi, praca – pochłaniają mnóstwo czasu. Pamiętaj o swoim kocie – on nie ma książki czy filmu. On ma tylko o Ciebie.
Dbałość o swojego pupila to również świadomość jego potrzeb i nieustanna nauka, szkolenie, które pozwolą Ci być jeszcze lepszym Opiekunem
Ucz się z nami Ucz się od najlepszych