Dokocenie. Socjalizacja
Każdemu kociarzowi prędzej czy później przychodzi na myśl powiększenie rodziny o kolejnego kota (wiemy, wiemy, że raczej prędzej niż później ). Jednak wprowadzenie kota nie jest sprawą łatwą i należy pamiętać o szeregu zasad, które pozwolą uniknąć nam problemów behawioralnych. Pamiętajcie, aby przyłożyć się do tego zadania naprawdę solidnie!
CZAS
Proces może być długotrwały i wymaga od nas cierpliwości oraz nakładów czasu. Przygotuj się na to i nowego kota kup/przygarnij, gdy będziesz ten czas mieć!
IZOLACJA
Nowego kota wprowadzamy do osobnego pomieszczenia z prywatnym dostępem do wszystkich zasobów (miska, kuweta, drapak itp.). Ten etap trwa nawet powyżej kilkunastu dni.
WYMIANA ZAPACHÓW
Gdy koty czują się komfortowo osobno można zacząć wymianę zapachów przez zamknięte drzwi tj. np. bawimy się zabawką z jednym kotem, a następnie z drugim kotem. Nadal przy zamkniętych drzwiach! Pamiętaj, że jeżeli jakiś krok powoduje dyskomfort u jednego z kotów musisz się cofnąć do poprzedniego.
ZABAWA PO DWÓCH STRONACH DRZWI
Wprowadzamy równoległą zabawę z kotami. Najpierw przy zamkniętych drzwiach, potem przy lekko uchylonych. Jeżeli koty na siebie nie reagują zwiększamy szparę. Każda zabawa ma kończyć się przysmakiem!
WPROWADZENIE
Stopniowe wprowadzenie jednego kota na terytorium drugiego – pierwsze sesje powinny być bardzo krótkie 3-5 min. Stopniowo je wydłużamy obserwując zachowanie kotów.
POMNÓŻ ZASOBY
Więcej misek, kuwet, drapaków, przestrzeni pozwoli mniej odczuć obecność drugiego kota, szczególnie w początkowych dniach wspólnego przebywania.
KOCIE FERMONY
Mogą zadziałać uspokajająco i wyciszająco na koty. Warto je wprowadzić jeszcze przed pojawieniem się nowego kota.
PRZESTRZEŃ
Zwiększenie kociej przestrzeni może pozytywnie wpłynąć na wprowadzenie kolejnego kota. Zwiększ ilość półek dla kota, miejsc gdzie może biegać, skakać i odpocząć.
LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ
Przygotowanie na nowego kota jest kluczowe, tak samo jak sam proces socjalizacji z izolacją. Przede wszystkim musisz dysponować czasem i posiadać ogromne pokłady cierpliwości. Nieodpowiednie wprowadzenie kota może skutkować zachowaniami agresywnymi, lękiem oraz stresem, co często doprowadza do długotrwałych problemów behawioralnych, brakiem porozumienia między kotami, a w efekcie nawet koniecznością ODDANIA jednego z kotów.
A każdego kto chce wiedzieć więcej o socjalizacji kotów zapraszamy na szkolenie, które poprowadzi tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk zoodietetyczka kotów i dyplomowana behawiorystka zwierząt towarzyszących.