Warszawa
796-915-628
kontakt@animaliaszkolenia.pl

Druga strona papug – niszczą, krzyczą, dziobią.

Papugi potrafią sprawić wiele kłopotów swoim Opiekunom. Często nie rozumiemy skąd się biorą ich różne zachowania, nie wiemy dlaczego nasz kochany pupil nas dziobie, krzyczy czy niszczy nasze rzeczy. Przecież oczekiwaliśmy miłego, fantastycznego ptaka, który będzie zabawiał nas mówieniem, tańcem, a najlepiej gdyby co najmniej żonglował. Mieliśmy wieść sielankowe życie z papugą, niczym na filmikach w Internecie. Papuga miała się do nas przytulać, dawać buziaki, a krzyczeć tylko gdy wyznaje nam miłość.


Co poszło nie tak?
🟧Papugi są przystosowane do życia w środowisku naturalnym. To, że żyją w naszych domach nie oznacza ich udomowienia.
Zwierzętami udomowionymi możemy określić gatunki, w których zaszły już szerokie zmiany przystosowujące je do życia z człowiekiem – np. psy, które według badań, potrafią odczytać naszą mimikę czy rozumieją więcej słów niż małpy.
🟧Zachowania, które często uznajemy za problematyczne, są zupełnie naturalne dla papug i przez wrodzone instynkty ptak przenosi je do naszego domu. Tak uciążliwy dla wielu osób krzyk to po prostu sposób porozumiewania się papug. Tak, papuga będzie budziła Cię o wschodzie słońca bo to właśnie słońce wyznacza rytm jej życia w naturze.
🟧Nawet jeżeli papuga wykluła się w niewoli i została wykarmiona ręcznie przez człowieka, to będzie wykazywała wszelkie zachowania właściwe dla gatunku. Jest to dzikie zwierzę, które chociaż mieszka z nami w domu, to nadal jest dzikie i instynktownie zachowuje się w naszym M3 tak samo jak w głębokiej dżungli na końcu świata.
🟧Papugi są zwierzętami szalenie inteligentnymi o bardzo specyficznych potrzebach – połączenie ich inteligencji z naszą nieporadnością w zaspokajaniu ich potrzeb, kończy się zawsze najgorzej dla ptaka. Problemy behawioralne i nasilenie się wielu zachowań, które są przez nas niepożądane, to tylko część problemów, które ptaki mają przez nas. Jest jeszcze szereg problemów zdrowotnych, które dotykają papugi przez naszą niewiedzę i brak naszych chęci do zmiany papuziego życia. Pamiętaj, że papuga żyjąc w Twoim domu, jest w środowisku totalnie nie naturalnym i niezgodnym z jej potrzebami. Jeżeli nie ułatwisz jej życia, ona z pewnością Ci je utrudni 🙃
🟧Dziobanie powinno być dla Ciebie sygnałem, że robisz coś bardzo źle. To zachowanie jest przejawem dyskomfortu, strachu, albo niechęci do spełniania Twoich wymagań. Dziobanie jest działaniem obronnym.
🟧Najczęściej wszelkie problemy z papugami wynikają z naszego braku wiedzy i szacunku dla tych pięknych i mądrych ptaków. Nasze oczekiwania i wyobrażenia na temat tego gatunku są oderwane od rzeczywistości, a rzeczywistość lubi nas walnąć obuchem w głowę. Mocno.
Przed podjęciem decyzji o przyjęciu papugi pod nasz dach powinniśmy zapoznać się ze specyfiką tego gatunku i szanować jego naturę. Pamiętajcie, że są to zwierzęta dzikie! Jeżeli oczekujesz buziaków, przytulanek i „jedzenia sobie z dziubków” to zrezygnuj z kupna papugi.

Webinar poprowadziła

Joanna Karocka

Specjalista w zakresie utrzymania i dobrostanu papug. Prezes w Stowarzyszeniu na rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych

Papugami zainteresowałam się ponad 20 lat temu i od tego czasu stały się one pasją, której poświęcam każdą wolną chwilę. Uczę się na licznych kursach, szkoleniach i konferencjach, a potem dzielę tą wiedzą. Od 2000 roku prowadzę serwis internetowy Papuzie Centrum Informacyjne. Przez kilkanaście lat prowadziłam związane z tym serwisem Forum Dyskusyjne Papugi, a obecnie prowadzę grupę na Facebooku „Papugi i ich zdrowie”. W ciągu tych 20 lat napisałam kilkadziesiąt artykułów do różnych czasopism o ptakach oraz wydałam książkę o papugach. Parę lat temu zaczęłam zgłębiać temat dobrostanu papug. W 2019 roku byłam jednym z założycieli Stowarzyszenia na rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych, którego jestem prezesem. Prowadziłam różne szkolenia, wykłady, referaty na konferencjach i prelekcje zarówno dla profesjonalistów (np. studentów weterynarii), jak i szerokiego grona odbiorców.
Oprócz dobrostanu papug najbardziej interesują mnie kwestie związane z chorobami i profilaktyką zdrowotną (z tego powodu kilka lat temu, mimo wcześniejszych studiów wyższych, ukończyłam szkołę weterynaryjną i zostałam technikiem weterynarii) oraz zagadnienia behawioralne (już w 2005 roku ukończyłam pierwszy kurs Living and Learning Parrot, który obejmował zachowanie, trening oraz rozwiązywanie problemów behawioralnych papug i opierał się na stosowanej analizie zachowania). Aktualnie, jako behawiorysta papug, zawodowo zajmuję się doradztwem w zakresie utrzymania, żywienia, behawioru, profilaktyki zdrowotnej oraz dobrostanu papug.
 
Jestem członkiem międzynarodowych stowarzyszeń AAV (Association of Avian Veterinarians), IAATE (The International Association of Avian Trainers and Educators) i IAABC(International Association of Animal Behavior Consultant: Division Parrots).
 
W wolnych chwilach, jeśli jakimś cudem takie się trafią, czytam, zwłaszcza lubię książki sensacyjne i kryminały oraz koloruję i rysuję.

Zapraszamy również na nasze szkolenia!

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!
zgarnij 10% rabatu!
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
zgarnij 10% rabatu!
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!