Warszawa
796-915-628
kontakt@animaliaszkolenia.pl

Wystawowy poradnik pielęgnacyjny – cz. 2

Przygotowanie do wystawy – pies długowłosy, szata „naturalna“. Część 2. Przed wystawą.

2. Przed wystawą.

Równie ważne jest samo przygotowanie psa przed samą wystawą. Jeżeli na tym etapie popełnimy jakieś błędy to najczęściej, są już nieodwracalne pod kątem tej wystawy. To nie jest czas na eksperymenty, używamy sprawdzonych produktów i sposobów. Czasami na tym etapie mniej znaczy więcej.

2.1. Kąpiel.

Pies bezwzględnie musi być idealnie czysty. Kąpiemy psa dzień/dwa przed wystawą. Po pierwsze, czysty i świeży włos prezentuje się o niebo lepiej, po drugie — nie chcemy spowodować u sędziego czy współwystawców odruchu wymiotnego od smrodu i nieprzyjemnego w dotyku lepiącego, brudnego włosa. Włos ma być czysty, nawilżony, sprężysty.

2.2. Czesanie.

Pies musi być idealnie rozczesany. Szczotka pudlówka (bez kuleczek na końcach igiełek) sprawdza się znakomicie przy ogólnym czesaniu psa. Potem można jeszcze rozczesać sierść grzebieniem, aby nie umknął nam żaden, nawet najmniejszy, kołtun.

2.3. Odgnioty i suszenie.

Zależy nam, aby nasz pies prezentował się idealnie, a więc nie miał odgniecionego od spania włosa. Możemy psa wysuszyć suszarką (pamiętajmy o środkach, które zabezpieczają włos przed negatywnym wpływem wysokiej temperatury), możemy również założyć psu specjalną siatkę do suszenia, która wygląda jak przylegające do ciała ubranko — taka siatka zabezpiecza włos przed zwichrzeniem, odgniotami oraz gwarantuje, że włos będzie się układał w pożądanym, przez nas, kierunku. Suchy włos warto jeszcze raz rozczesać.

3. Na wystawie

Na samej wystawie powinniśmy co najwyżej psa jeszcze raz uczesać. Jeżeli wystawa jest na słońcu lub w dobrze oświetlonej hali możemy w dniu wystawy sierść delikatnie posyppać produktem pixie dust od plush puppy — jest to proszek, który odbija światło i powoduje, że sierść jeszcze bardziej błyszczy w świetle (uwaga, pixie dust jest białawy więc o ile właściciele psów białych, mogą sypnąć nim od serca, tak jeżeli mamy psa czarnego, rudego itp. to musimy uważać, aby nie zrobić mu szaro-białej plamy). Pamiętajmy też o regulaminie wystaw, który stanowi „Zabronione jest traktowanie szaty, skóry i nosa jakimikolwiek środkami, które zmieniają ich strukturę lub kolor. Zabronione jest także przygotowywanie psów na terenie wystawy z zastosowaniem jakichkolwiek środków. Dopuszczalne jest stosowanie grzebienia i szczotki. Nie wolno także pozostawiać psa przywiązanego na stoliku trymerskim dłużej niż wymaga jego przygotowanie.”. Przygotowujmy psa z poszanowaniem zapisów we wzorcu, jeżeli wzorzec mówi o naturalnym włosie, to nie używajmy lakierów, nie tapirujmy psa, nie podcinajmy, nie wydziwiajmy. Przy wszystkich psach niewątpliwie sprawdzi się regularność, zaangażowanie, używanie najlepszych jakościowo kosmetyków oraz podawanie najlepszego pożywienia i suplementów.

OPRACOWANIE TEKSTU: 
Monika Dobkowska – www.zdrowycavalier.pl

FOTO:
Cavalier – Monika Dobkowska
Spaniel – właściciel Nina Szarska
Afgan (czarny) Malwina Chmist właściciel Małgorzata Daisy Giżewska
Afgan (czerwony pręgowany z maską) Jessica Ulatowska
Afgan (złoty z czarną maską) Kinga Iwaniuk

Zapraszamy również na nasze szkolenia!

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!
zgarnij 10% rabatu!
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
zgarnij 10% rabatu!
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!