Warszawa
796-915-628
kontakt@animaliaszkolenia.pl

PIERWSZA POMOC PSY!

🟦 Jeżeli Twój pies się dusi, musisz NATYCHMIAST podjąć działania ratownicze i spróbować usunąć przedmiot, który blokuje drogi oddechowe. Zauważysz, że pies się dusi, jego zachowanie będzie bardzo podobne do tego u ludzi. Jeżeli Twój pies będzie się krztusił, kaszlał, charczał, próbował wymiotować, trudno lub wcale nie będzie mógł złapać oddechu, oznacza to, że coś prawdopodobnie blokuje jego drogi oddechowe.
 
🟦 Otwórz pysk psa szeroko i sprawdź czy nic nie utkwiło, nie wbiło się w gardło psa.
Jeżeli pies ma coś w gardle, spróbuj wyjąc przedmiot, uważaj aby nie wypchnąć niechcący przedmiotu głębiej.
UWAGA ‼️ Pies może Cię ugryźć.
 
🟦 Podnieś tylne łapy psa, łapiąc w okolicy stawów skokowych lub pachwin, możesz asekurować psa podkładając rękę pod brzuch, unieś zad psa możliwie wysoko, tak aby głowa była skierowana w dół.
UWAGA ‼️ NIGDY NIE PODNOŚ CAŁKOWICIE DO GÓRY PSA, ŁAPIĄC TYLKO ZA TYLNE ŁAPY, możesz mu wyrządzić dużą krzywdę.
Chwyt Heimlicha, niezależnie od tego czy pies stoi czy leży, opleć swoimi rekami tułów psa. Zamknij pięść i ułóż ją w dolnej części klatki piersiowej, tam gdzie kończą się żebra, tuż za mostkiem, obejmując psa chwyć drugą ręką za pięść. Ściśnij brzuch psa unosząc aktywnie pięść 5 razy w odstępach 2 sekundowych.
Klepnij zdecydowanie psa pomiędzy łopatkami 5 razy, zachowaj między klepnięciami 2 sekundowe odstępy.
 
⬇️⬇️⬇️Po tych czynnościach ⬇️⬇️⬇️
Ponownie otwórz szeroko pysk psa i sprawdź czy przedmiot, który blokował drogi oddechowe przesunął się na tyle blisko, że możesz go pewnie chwycić i wyjąć.
Jeżeli przedmiot uda się usunąć, obserwuj psa i bezzwłocznie udaj się na kontrolę do lekarza weterynarii.
Jeżeli przedmiot nadal tkwi w drogach oddechowych, wykonaj RKO‼️
UWAGA‼️ Jest to bezpośrednie zagrożenie życia psa, natychmiast szukaj pomocy i jedź do lekarza weterynarii‼️

🟦Gdy pies traci przytomność, nie wyczuwasz pulsu ani oddechu przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej RKO (tzw. masaż serca lub sztuczne oddychanie). Ułóż psa na boku, w miejscu gdzie jest serce połóż dłoń, płaską częścią dłoni uciskaj klatkę piersiową 15 razy. Uciski powinny być wykonywane w tempie 100-120/minutę
Zamknij pysk psa, obejmij jego nos swoimi ustami i wdmuchnij powietrze 2 razy.
 
Bez względu na przebieg sytuacji natychmiast zadzwoń do zaufanego lekarza weterynarii! Nie bój się pomagać!

Udostępniamy Wam do pobrania nasze grafiki! Możecie śmiało je pobierać, drukować, wieszać w swoich domach, lecznicach weterynaryjnych, salonach groomerskich etc. Grafika jest przygotowana do druku w formacie A3 z zachowaniem 3 mm spadu.  

Zapraszamy na nasze szkolenia!

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!
zgarnij 10% rabatu!
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
zgarnij 10% rabatu!
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!