Warszawa
796-915-628
kontakt@animaliaszkolenia.pl

Gdy trujesz swojego psa…

Pies nie jest, jak kot, bezwzględnym mięsożercą, jednak nadal podstawą i największą częścią jego diety powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, podroby, kości). Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa niezbędne są białko oraz tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, a także inne składniki odżywcze, które występują tylko w mięsie. Dieta nie powinna zawierać ciężkostrawnych zbóż takich jak kukurydza, pszenica czy soja, nie może być oparta na węglowodanach – pies to nie kura ani koń. 

Naucz się czytać skład karmy 
🟨
Skład karmy zawsze podawany jest od największej zawartości danego składnika do najmniejszej – to co jest na pierwszym miejscu składu ma największy udział w składzie karmy – zatem w psiej karmie na pierwszym miejscu MUSI BYĆ MIĘSO! 
🟨 Węglowodany – kukurydza, ryż, pszenica i inne to tanie wypełniacze. Nie są pożądane, a jeżeli już występują powinny być na końcu składu w minimalnej ilości. Węglowodany powodują cukrzycę, otyłość i szereg innych problemów zdrowotnych. 
🟨 Etykieta. Już etykieta może powiedzieć Ci nieco o składzie karmy: 
„o smaku wołowiny” – w składzie NIE MUSI być wołowiny, 
„z wołowiną” – karma zawiera minimum 4% wołowiny, 
„bogata w wołowinę” – zawiera co najmniej 14% wołowiny, 
„danie z wołowiny” – min. 26% wołowiny. 

Nie daj się… marketingowi. 
Karma dla rasy XYZ, karma dla seniora, karma dla psów z problemami z układem moczowym, karma dla psów z problemami z układem trawiennym, karma fit, karma nie fit, karma na cichy chód i ładną sierść… Producenci wręcz bombardują nas chwytliwymi sloganami marketingowymi, które obiecują rozwiązać wszystkie problemy naszych pupili. Pies to pies, potrzebuje mięsa i oczywiście, że pies chory czy starszy często musi mieć nieco zmodyfikowaną dietę czy dodane odpowiednie suplementy, ale nadal podstawą jego żywienia jest i będzie mięso. Aby zobrazować Wam dokładnie jak to wygląda, poniżej analiza składu jednej z karm znanego i niestety często cenionego przez żywieniowych ignorantów producenta (WETERYNARYJNA karma sucha dla psów z problemami urologicznymi). Gdzie w składzie i ile % widzicie mięsa? 

❌ Skład „polecanej” WETERYNARYJNEJ karmy dla psów z problemami urologicznymi
ryż, mąka kukurydziana, tłuszcz zwierzęcy, białko drobiowe (suszone), gluten kukurydziany, składniki mineralne, białko zwierzęce (hydrolizowane), włókna roślinne, olej sojowy, olej rybny, fruktooligosacharydy, mono- i diglicerydy kwasów palmitynowego i stearynowego estryfikowane kwasem cytrynowym, wyciąg z kwiatu nagietka (źródło luteiny)
❌ Ryż
Nie wiadomo biały czy brązowy, producent nie podaje tej informacji, źródło węglowodanów, nie ma wartości odżywczych dla psa, posiada niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
❌ Mąka kukurydziana
Tani, niskiej jakości wypełniacz bogaty w węglowodany. Nie ma żadnych wartości odżywczych dla psa. Wysoki indeks glikemiczny.
❌ Tłuszcz zwierzęcy
Niezidentyfikowane źródło pochodzenia tłuszczu. Może pochodzić z wielu poubojowych produktów ubocznych różnych zwierząt. Powstaje z udziałem wysokiej temperatury.
❌ Białko drobiowe suszone
Wysoce przetworzone białko zwierzęce, które jest produkowane z produktów ubocznych pochodzenia drobiowego (pazury, pióra, dzioby). Dużo niższa wartość biologiczna niż białko z mięsa. Składnik konserwowany chemicznie.
❌ Gluten kukurydziany 
Uzyskiwany podczas wytwarzania skrobi kukurydzianej. Tani, niskiej jakości produkt z przetworzonych odpadów po oddzieleniu najlepszych części z kukurydzy. Nie ma żadnej wartości dla psa. Niepożądany wysoki indeks glikemiczny.
❌ Składniki mineralne
Składnik niedodefiniowany, obejmuje dowolne makro- i mikroelementy.Nieznany wykaz, ilości i podaż składników.
❌ Białko zwierzęce hydrolizowane
Najczęściej produkowany z odpadów poprodukcyjnych, brak precyzyjnego zdefiniowania czym jest. Importowany z Chin w postaci gotowego hydrolizatu wątpliwej jakości.
❌ Włókna roślinne
Zbudowane z celulozy. Mają spowodować zagęszczenie kału. Bezwartościowy produkt uboczny pochodzący z przemysłu rolniczego. Tani wypełniacz, który wpływa na uczucie sytości. Nienaturalny składnik w diecie psa.
❌ Olej sojowy
Pies nie przyswaja ani nie potrzebuje olejów roślinnych w diecie.
❌ Olej rybny
Producent nie oznacza z jakich ryb jest olej, ryby nieznanego pochodzenia (istotne m.in. ze względu na możliwą zawartość szkodliwych substancji np. rtęci)
❌ Fruktooligosacharydy
Prebiotyk wykorzystany do podtrzymania wzrostu bakterii w jelicie grubym.
❌ M
ono- i diglicerydy kwasów palmitynowego i stearynowego estryfikowane kwasem cytrynowym
Stosuje się je jako emulgatory i stabilizatory. Dopuszczalne dzienne spożycie nie zostało określone. Efekty uboczne są nieznane.
❌ Wyciąg z kwiatu nagietka
Teoretycznie ma być źródłem luteiny, jednak dużo lepiej sprawdza się w tej roli żółtko jaja.

 

 

 

 

 

Zapraszamy nasze szkolenia!

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!
zgarnij 10% rabatu!
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
zgarnij 10% rabatu!
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!