Warszawa
796-915-628
kontakt@animaliaszkolenia.pl

Dbaj o swojego konia!

Dbaj o swojego konia 🦄❤️🐴

🟧 Zapewnij odpowiednią dietę dopasowaną do kondycji i potrzeb, zwracaj uwagę na jakość siana, stosuj suplementy jeżeli jest to konieczne. Prawidłowe żywienie to podstawa zdrowia konia. Zwróć uwagę czy Twój koń nie ma skłonności do otyłości, wtedy uważaj na kaloryczność i młodą, wiosenną trawę. Pasze objętościowe i treściwe muszą być jak najlepszej jakości, bez pleśni i piasku. Konie powinny mieć stały dostęp do siana i czystej wody. 

🟦 Zapraszaj regularnie lekarza weterynarii na badania okresowe. Badanie krwi jest jednym z najpopularniejszych badań okresowych, powinno być wykonywane minimum raz w roku. Pozwala ono na wczesne wykrycie zaburzeń, które jeszcze nie są widoczne gołym okiem i nie są możliwe do wychwycenia w rutynowym badaniu klinicznym. Warto również wykonywać badanie parazytologiczne, pozwala ono na określenie skuteczności odrobaczania. Nie zapominaj o kontrolnych USG/RTG jeżeli lekarz wydał takie zalecenie.

🟧 Czyść, dbaj o grzywę i ogon, nie tylko przed jazdą. Szczotkowanie konia to również pielęgnacja jego skóry, forma masażu która poprawia ukrwienie, pomoc w pozbyciu się martwego włosia. Przy czyszczeniu najszybciej zauważysz drobne rany, zmiany skórne czy kleszcze. Czyszcząc nogi przyglądaj się ścięgnom, sprawdzaj czy któraś z nóg nie grzeje. Piękna, zadbana grzywa i ogon to „wizytówka” opiekuna, to właśnie na grzebieniu szyjnym i na podstawie ogona najdłużej rozwijają się infekcje grzybicze, bakteryjne, ponieważ są zauważane najpóźniej. Brudny koń to szczęśliwy koń, nie zamęczaj rumaka wielogodzinnym szczotkowaniem, kilkanaście minut w zupełności wystarczy. Dzięki czyszczeniu również nawiązujecie relacje i poznajecie się coraz lepiej.

🟦 Zbuduj relację ze swoim koniem. Zdobądź jego zaufanie, nie zastraszaj. Ucz się o behawiorze koni, aby jak najlepiej zrozumieć swojego towarzysza, szanuj go. Każdy koń jest inny, każdy ma swój charakter, poznaj emocje swojego konia. 

🟧 Dbaj o kopyta! Zapewnij regularne, dostosowane indywidualnie do Twojego konia werkowanie/kucie, pilnuj terminów. Poznaj anatomię kopyta, dowiedz się co świadczy o chorobach i regularnie, dokładnie oglądaj kopyta. Na kondycję kopyt ma wpływ wiele czynników, żywienie, środowisko, ilość ruchu, predyspozycje osobnicze. Wiele osób nie zwraca uwagi na kopyta, jednak dla konia Twoje umiejętne dbanie o tę część jego ciała jest ogromnie ważne. Brak wiedzy i prawidłowej pielęgnacji kopyt może być przyczyną wielu schorzeń, a nawet uniemożliwić zwierzęciu poruszanie się, o jeździe nie wspominając. 

🟦 Zapewnij bezpieczny pensjonat, wygodny boks i odpowiednią ściółkę. Wybór pensjonatu to często duży problem i jeszcze większa odpowiedzialność. To Twój koń będzie tam mieszkał, więc wybieraj tak, aby to jemu było dobrze, nie Tobie. Szukaj pensjonatu z fajnymi, odpowiedzialnymi stajennymi, to w końcu oni będą spędzać najwięcej czasu z Twoim koniem. Poczytaj o ściółkach i wybierz najlepsza dla Twojego konia, jak mu pościelisz tak się wyśpi, bo nie każdy koń może stać na słomie. Rozmawiaj ze stajennymi/właścicielami, wiele spraw do się wyjaśnić i dogadać.

🟧 Zadbaj aby sprzęt był dobrze dobrany i zmieniaj go w razie potrzeby. Czy Ty chciałbyś codziennie biegać w za małych drewniakach? Zwróć szczególną uwagę na dopasowanie siodła do konia, nie do Ciebie. Siodło zniszczone lub niedopasowane może powodować ucisk na kręgosłup, łopatki. Może być przyczyną obtarć oraz dotkliwych ran np. na kłębie. Złe siodło powoduje również niechęć do pracy, wierzganie, gryzienie przy podpinaniu popręgu, zmiany mięśniowe a nawet deformacji kośćca. Dobierz siodło z fachowcem w temacie i regularnie sprawdzaj czy nadal pasuje. Zadbaj o wygodne, miękkie ogłowie, dobierz prawidłowo wędzidło.

🟦 Nagradzaj! Nie bój się dawać smaków, zamiast jazdy pójdź na spacer w ręku, daj pojeść trawę, zasponsoruj masaż, głaszcz i chwal. Zastanów się co Twój koń lubi i na czym mu zależy. Kupno nowego wypasionego kantara czy czapraka, nie jest nagrodą dla konia, a dla Ciebie. Nagradzanie konia za dobre zachowanie ma duże znaczenie w nauce i Waszej relacji. NAGRADZAJ – Ty też lubisz nagrody i pochwały.

🟧 Zapewnij towarzystwo kumpli. Oczywiście o ile to możliwe i stan zdrowia Twojego konia pozwala na to. Koń to zwierzę stadne, dla równowagi psychicznej potrzebuje kontaktu z innymi końmi. Sztandarowymi objawami braku kontaktu z innymi końmi czyli nudy, są różnego rodzaju narowy/nałogi stajenne, a nawet agresja do ludzi i innych zwierząt.

🟦 Zadbaj o zęby. Regularnie zapraszaj do stajni końskiego stomatologa, kontrola uzębienia raz na rok to minimum, ogrom koni korektę uzębienia musi mieć wykonywaną częściej. Większość koni nie wykazuje żadnych objawów mimo, że mają problem z zębami. Jeżeli objawy są już widoczne „na zewnątrz” często jest to już poważne stadium choroby i ogromny ból. Niestrawione jedzenie w kale, wypadające z pyska jedzenie, ropny wypływ z nosa, trudności w gryzieniu i spadek masy ciała, opuchlizna w okolicach korzeni zębów, brzydki zapach z pyska – to objawy, których nie możesz zbagatelizować.

🟧 Zapewnij jak najwięcej swobodnego ruchu. Zaraz obok stada, swobodny ruch to najważniejszy czynnik robiący dobrze na końską głowę i zdrowie. Padoki, najlepiej pastwiska gdzie całymi dniami konie poruszają się jak chcę, gdzie chcą i kiedy chcą, są bezcenne z punktu widzenia konia. Brak swobodnego ruchu i wielogodzinne zamknięcie w boksie to narowy, nałogi, apatia a nawet depresja, obniżenie odporności organizmu, fatalny wpływ na tkanki kostne, mięśniowe, układ pokarmowy i oddechowy. Swobodny ruch jest bezcenny w rekonwalescencji pourazowej i powysiłkowej. Nie, godzina w karuzeli czy pod siodłem, to nie jest swobodny ruch.

🟦 Obserwuj i reaguj, naucz się rozpoznawać niepokojące objawy np. kolki, nie ignoruj objawów chorób czy kulawizny. Twój koń jest smutny, znaczy lub kuleje, ma wielką opuchliznę na nodze od dwóch lat, kaszle etc. – nie to, nie nie jest jego urok, Twój koń wymaga natychmiastowej wizyty lekarza weterynarii i diagnozy. Konie cierpią w milczeniu, odpowiedzialny opiekun nie pozwala na wieloletnie cierpienie swojego zwierzaka. Nie udawaj, że nie widzisz, nie słuchaj innych że „ten koń tak ma”, nie lekceważ – REAGUJ!

‼️Spędzaj czas ze swoim koniem czasami nie wymagając od niego niczego, on ma tylko Ciebie‼️

Dbałość o swojego zwierzaka to również świadomość jego potrzeb i nieustanna nauka, szkolenie, które pozwolą Ci być jeszcze lepszym Opiekunem 🧡💙

Zapraszamy również na nasze szkolenia!

Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!
zgarnij 10% rabatu!
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i...
zgarnij 10% rabatu!
Zapisując się do newslettera otrzymasz jednorazowy kod rabatowy na jedno zamówienie oraz dostęp do ekskluzywnych promocji tylko dla subskrybentów!